Zpracování fólií

Potisk

I přesto, že serigrafický potisk je nejfrekventovanější metoda pro potisk fólií LexanTM, jsou možné i jiné alternativy potisku, například: studený potisk, flexografie, litografie a sítotisk. Většina barev má dobrou přilnavost k fóliím LexanTM bez potřeby předešlé úpravy. Jsou aplikovatelné stejně jako konvenční barviva na bázi rozpouštědel i barviv s UV vytvrzováním. Kromě toho fólie LexanTM mají vynikající rozměrovou stabilitu, což je předurčuje na použití v případech kdy počet barev vyžaduje několikanásobný potisk - čímž i vícenásobně opakovaný cyklus sušení. Sušení při teplotě do 135 °C po dobu 30 min, fólie LexanTM nevykazují žádné postřehnutelné rozměrové změny. Fólie LexanTM se dodávají v široké škále povrchových textur a matových úprav.

Oddělené texturování

Používání odděleného texturování způsobilo, že fólie LexanTM leštěné na obou stranách dovolují velkou volnost při designu. S odděleným texturováním můžeme docílit takové efekty jako např.: antireflexní klávesnice, které tvoří velmi významnou alternativu při takových aplikacích, které vyžadují klávesnici v jednom kusu (monolit), zároveň texturovanou a na některých místech transparentní.

Krájení raznicí

Tím, že většina aplikací fólií LexanTM na ovládacích panelech, nebo přístrojových panelech vyžaduje krájení raznicí je důležité, že je možné použít ocelový , litinový i rotační nůž. Řezný odpor fólií LexanTM je 70 N/mm2 a je relativně malý ve srovnání s řezným odporem kovů, což ulehčuje konstrukci pomůcek a zpracování. Raznice s ocelovým nožem můžou dosáhnout toleranci +0,1mm, s litinovým nožem až +0,02mm.

Přelisování

Fólie LexanTM se dají přelisovat, čímž se dosáhnou reliéfní plochy pro membránové spínače na ovládacích panelech, nebo klávesnicích. Přelisování může být převýšené nebo vpadnuté pod povrch ovládací desky, kulaté, čtverhranné nebo jiného tvaru. Je možné použít jednokomponentní raznici, nebo systém samec-samice. Pro ulehčení formování a minimalizování koncentrovaných napětí při formování se doporučuje razit při teplotě asi 150°C. Přelisování zlepšuje kontrolu tlačítek, čímž se ulehčuje jejich umístění na zařízení a prospívá to k větší hmatové kontrole a eleganci výrobku. Tvárnost membránové klávesnice je podmíněná celou řadou faktorů, ovlivňujících konstrukci. Tyto faktory zahrnují rozměry a tvar klávesnice, výšku přelisování a technologický postup.

Tvarování hydraulickým způsobem

Tento způsob se doporučuje pro výrobu membránových klávesnic, pro konvenční reliéfní práce, nápisy se jmény, značkami, logotipy až po Braillovo písmo. Tím, že hydraulický systém zahrnuje stlačenou polyuretanovou diafragmu, která vykonává funkci kontramatrice, stejně jako pro přelisování s vysokým nebo nízkým reliéfem, tento systém nahrazuje polovinu tradičního souboru matric. Flexibilní diafragma pracuje jako aktivní kontramatrice souvisle stlačitelná, která se přizpůsobí prakticky každému tvaru. Můžeme tak získat bohatou variabilitu efektů a kombinaci tvarů. Mezi jiné výhody patří i možnost hlubokého přelisování bez vzniku trhlin v barevném potisku. Hloubka přelisování je větší než se dá dosáhnout konvenčním systémem samec-samice. Přesnost, detail a jemnost přelisování je velmi vysoká, což umožňuje přelisování ploch takového typu jako membránové klávesnice, umístěné o mnoho blíže k sobě než při použití jiných technologií.

Lepení

Na lepení výrobků z fólií LexanTM se používají průhledná lepidla několika typů: průsvitné, polyuretanové, dvousložkové a teplem vytvrzované.

lexan ČR

TERCOPLAST s.r.o.
č.p. 147
763 15 Hrobice   
Česká republika
www.tercoplast.cz

border
e-mail: lexan@tercoz.cz
Tel: +420 577 982 496
Mobil: +420 605 204 780
border

E-SHOP
prodej LexanTM
a příslušenství
www.lexan.cz


Lexan-polykarbonátové platne

Lexan Slovensko

TERCOPLAST, s.r.o.
Zátišie 1
851 03 Bratislava
Slovenská republika
www.tercoplast.sk